US MARKETOtevírá za: 35 h 9 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Fed to dělá líp než ECB, myslí si investoři. Překvapí ECB dnes?

Názor investorů na protikrizová opatření amerického Fedu v čele s Benem Bernankem se zlepšuje. Tvrdí to agentura Bloomberg na základě vlastního průzkumu mezi investičními odborníky. Může za to kromě jiného i dosavadní "nemohoucnost" Evropské centrální banky. Ve srovnání s Trichetem byl Bernanke podle investorů aktivní a pomohl Spojeným státům ustát finanční a ekonomickou krizi. Dokáže mu dnes Mario Draghi odpovědět? ECB podle analytiků sníží sazby, může ovšem překvapit i dalšími kroky.

Redakce IW
Redakce IW
8. 12. 2011 | 11:00
Ekonomika

Podle čerstvého průzkumu vnímá Bernankeho pozitivně 71 % dotázaných oproti 60 % v předchozím dotazování. Podle nich i mnohdy kritizovaný Bernankeho optimismus přispěl k řešení svízelné situace v USA po hypotéční krizi. Kroky šéfa centrální banky kritizovali především republikáni.

Centrální banka nakoupila dluhopisy USA za zhruba 2,3 bilionu dolarů, čímž dodala na trh peníze. ty přispěly k oživení akciového trhu, vyhnaly nahoru ceny komodit, ale podle kritiků nepřispěly k vyřešení největšího problému současných Spojených států, kterým je nezaměstnanost.

Americká nezaměstnanost na 8,6 %: Pozor, v tomhle košíku nejsou jen sladká jablíčka!

Nijak výrazně ovšem nevzrostla inflace, před čímž varovali odpůrci stimulace ekonomiky "naléváním peněz".

Zvyšuje se i popularita prezidenta Obamy a ministra financí Geithnera. K lepším výsledkům amerických autorit podle všeho přispěla série lepších makrodat z USA v posledních týdnech.

Průzkum také ukázal, že kromě stavu pracovního trhu trápí oslovené investory (více než tisíc zákazníků Bloombergu) především neshody demokratů a republikánů a rozpočtový deficit.

Evropa zaostává, ale snaží se to řešit

Právě ministr financí Timothy Geithner je v Evropě, kde se snaží politiky a bankéře přimět k rozhodnému řešení dluhové krize. Dnes začíná summit EU v Bruselu, kam jedou Angela Merkelová s Nicolasem Sarkozym přesvědčit "sedmadvacítku" o svých předjednaných plánech na větší propojenost Evropské unie, resp. eurozóny.

Federalizace, nebo krach? Co teď čeká eurozónu?

Dnes také zasedá Evropská centrální banka. Má se za to, že sníží základní úrokovou sazbu o 25 bodů na 1,00 % (někteří analytici věří i v pokles na 0,75 %). To by umožnilo bankám začít poskytovat více úvěrů, protože by samy měly levnější přístup k penězům. Právě mezibankovní trh přitom v posledních měsících v Evropě kvůli dluhové krizi doslova zamrzá.

Summit klidně zaspěte, ale ve čtvrtek si nezapomeňte naladit "Rádio ECB"!

ECB v posledních týdnech svými nákupy dluhopisů částečně uklidnila trhy, když pomohla srazit výnosy italských a španělských bondů na relativně přijatelnou úroveň.

Podle řady expertů ovšem budou muset Draghi a spol. mnohem více spolupracovat s evropskými politiky na vyřešení situace v Evropě. "Pokud vlády začnou šetřit a posunou se k větší federalizaci, může i ECB podnikat rozsáhlejší opatření na podporu evropské ekonomiky," uvedl na začátku prosince Mario Draghi.

Merkelová a Sarkozy ztrácejí čas, tržní řešení krize je mnohem jednodušší

Zdroj: Bloomberg

Dluhová krizeECBEkonomikaFed
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast