Co bude italské referendum znamenat pro euro a Evropskou unii? 7 poznámek, které si na Mikuláše vezměte k ruce

Po překvapeních ve Spojeném království a USA se investoři psychicky připravují na další poměrně důležité vyjádření názoru lidu, a to v Itálii. Referendum o změnách v ústavě sice na první pohled vypadá celkem neškodně, ale podle řady analytiků a investorů jde o jednu z klíčových událostí pro další osud fungování celé Evropské unie.
Referendum o změnách v ústavě bude v neděli 4. prosince vlastně rozhodovat o tom, zda se u moci udrží současný premiér Matteo Renzi, nebo se v Itálii dočkáme politického a následně také ekonomického chaosu.
1. Čeho se trhy obávají?
Porážka Renziho, který referendum inicioval a v případě odmítnutí vládních návrhů přislíbil svou rezignaci, bude znamenat předčasné volby, v nichž může vyhrát populistické Hnutí pěti hvězd. Tato strana má v plánu uskutečnit referendum o setrvání Itálie v eurozóně, její úspěch by tak mohl vést až k rozpadu EU a zániku eura. "Myslíme si, že se EU rozpadne a Itálie opustí euro. Co bylo dosud nemyslitelné a nepravděpodobné, musíme přinejmenším brát v úvahu," říká Jim Smigiel ze SEI Investments.
2. Jak silné je Hnutí pěti hvězd?
Hnutí aktivně bojuje za opuštění společné měny. Luigi Di Maio, místopředseda dolní komory italského parlamentu, nyní neumí specifikovat, čím by chtěla jeho strana euro nahradit. V úvahu podle něj přichází jak "dvourychlostní euro", tak národní měna.
3. Proč jsou obavy investorů vnímány jako přehnané?
Jde o to, že proces odchodu z eurozóny, potažmo EU, je poměrně složitý, což ukazuje příklad Spojeného království. "Myšlenka, že Itálie opustí euro den po referendu nebo jakkoli brzy po něm, je skutečně přehnaná," míní Antonio Villafranca, analytik z italského Ústavu mezinárodních politických studií. I v případě porážky Renziho a předčasných voleb budou šance Hnutí pěti hvězd záviset na změně volebního systému a složitém získávání spojenců při sestavování parlamentní většiny.
4. Jaké jsou právní překážky?
Italská ústava zakazuje zrušení mezinárodních smluv prostřednictvím lidového hlasování, takže ještě před vyvoláním referenda by možná bylo nutné přijmout dodatek k ústavě. Ten je zase potřeba schválit dvoutřetinovou většinou v obou komorách parlamentu. Pak by možná bylo nutné ještě další referendum o odchodu z eurozóny. A i v případě, že by Italové hlasovali pro, mohl by vše zkomplikovat ústavní soud, který má v Itálii velký vliv.
5. Jak výrazná bude reakce trhů?
Politické napětí vyvolává na trzích nejistotu, což může ovlivnit také postoj stran, které původně souhlasily s odchodem z eurozóny. Kromě oslabení eura na 1,5roční minima, za nimiž částečně stojí stres z nejistého výsledku, hrozí také další nárůst výnosů 10letých vládních dluhopisů Itálie.
6. Chtějí Italové opustit eurozónu?
Ani ne, což ukazuje poslední průzkum společností Community Media Research a Intesa Sanpaolo SpA z 21. listopadu. Až 67,4 % respondentů věří společné měně a za odchod z eurozóny je pouze 15,2 % oslovených Italů.
7. Je čeho se bát?
Jsou věci jisté a věci nejisté. Pokud Renzi v referendu prohraje, bude možná následovat politický i ekonomický chaos. Na druhou stranu, britské referendum i volby v USA ukázaly, že podobné scénáře bývají zahrnuty v cenách aktiv, takže jejich naplnění může mít na trhy minimální vliv, alespoň krátkodobě. To neznamená, že by investoři neměli být opatrní, jen to s tou panikou možná není potřeba přehánět.
Zdroj: Bloomberg