US MARKETOtevírá za: 33 h 55 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Burzovní kalendář (23. 10. - 27. 10. 2017)

Přinese říjnové měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky utažení měnových kohoutů v eurozóně? A jak se ve třetím čtvrtletí dařilo americké ekonomice? Tak zní dvě zásadní otázky, kolem nichž se bude "točit" dění v nadcházejícím týdnu. Pokračovat bude také výsledková sezóna, a to jak v západní Evropě a USA, tak na parketu v Rybné.

Redakce IW
Redakce IW
22. 10. 2017 | 12:00
Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu stouply, západoevropské benchmarky se na směru neshodly. V USA index Dow posílil o 1,99 %, S&P 500 se zvýšil o 0,86 % a Nasdaq Composite přidal 0,35 %. Britský benchmark FTSE 100 v týdenním horizontu klesl o 0,21 %, francouzský CAC 40 přidal 0,39 % a německý DAX zůstal beze změny. Panevropský index STOXX Europe 600 za celý týden klesl o 0,33 %.

Z ekonomických zpráv investoři věnovali pozornost inflačním statistikám z ČínySpojeného království a eurozóny, ekonomickým indexům institutu ZEW pro Německo a eurozónu, údajům o růstu čínského HDP, průmyslové výroby a maloobchodních tržeb a údajům z amerického realitního trhu.

Ve středu americká centrální banka odtajnila pravidelnou situační zprávu o stavu ekonomiky USA zvanou Béžová kniha, v níž potvrdila, že americké hospodářství na začátku podzimu pokračovalo v růstu. Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne na přelomu října a listopadu během svého zasedání, na němž bude rozhodovat o nastavení monetární politiky.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily v třetím říjnovém týdnu například společnosti Procter & Gamble, General Electric, Travelers, Verizon Communications, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Johnson & Johnson nebo UnitedHealth Group a v Evropě mimo jiné Danone, SAP, PKN Orlen, Roche Holding nebo Daimler.

S&P 500 - statistika výsledkové sezóny za 3Q2017

Výsledková sezóna začala i na pražské burze, jako první se výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí pochlubila petrochemická firma Unipetrol. Společnost oznámila, že dosáhla čistého zisku 1,52 miliardy korun při tržbách 30,9 miliardy korun. Souhrnný čistý zisk Unipetrolu za první tři čtvrtletí letošního roku je již vysoký téměř jako zisk za celý loňský rok. Loni firma dosáhla celkového čistého zisku 7,98 miliardy korun, letos od ledna do září vydělala 7,92 miliardy korun. Letošní tržby za první tři kvartály (91,94 miliardy korun) již překonaly celkový loňský výsledek (87,8 miliardy korun).

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ovládlo hnutí ANO. Strana Andreje Babiše získala 29,64 % hlasů. Druhá skončila ODS s 11,32 %, třetí jsou Piráti s 10,79 %. Ve sněmovně dále zasednou zástupci SPD (10,64 %), KSČM (7,76 %), ČSSD (7,27 %), KDU-ČSL (5,8 %), TOP 09 (5,31 %) a STAN (5,18 %).

Voliči ve sněmovních volbách upřednostnili strany s negativním postojem k zavedení eura v Česku. Povolební jednání o sestavení koalice nebudou nakonec jednoduchá, investory by ale silný volební výsledek znejistit neměl, shodli se analytici oslovení ČTK. Podle nich tak není důvod k oslabování koruny vůči ostatním měnám.

"Hlavním poraženým voleb je euro. Strany, které se pro jeho přijetí zřetelněji vyslovovaly, zejména TOP 09 a ke konci kampaně také ČSSD, zaznamenaly znatelný propad. Pokud se tedy nezmění postoj hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš jednotnou evropskou měnu označil za 'krachující podnik', nelze očekávat přijetí eura před rokem 2025," řekl ČTK hlavní ekonom společnosti CYRRUS Lukáš Kovanda.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: VOLBY 2017: Výsledky, komentáře, postřehy ze sociálních sítí

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: VOLBY 2017: Výsledky, komentáře, postřehy ze sociálních sítí

Investoři také dále sledovali situaci ve Španělsku, kde pokračuje spor Madridu s Barcelonou. Katalánský premiér Carles Puigdemont dostal ve čtvrtek dopoledne od Madridu poslední možnost, aby vysvětlil vyhlášení nezávislosti regionu s odkladem. Výzvu Puigdemont neuposlechl, na což španělský premiér Rajoy o víkendu zareagoval oznámením, že jej sesadí a v regionu budou vyhlášeny nové volby.

Americké akcie týden zakončily na nových maximech, podporují je vyhlídky na prosazení Trumpovy daňové reformy

Americké akcie týden zakončily na nových maximech, podporují je vyhlídky na prosazení Trumpovy daňové reformy

Evropské trhy se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly zhruba o 0,3 %

Evropské trhy se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly zhruba o 0,3 %

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 0,3 %

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 0,3 %

Výhled

Hlavní událostí nadcházejícího týdne bude zasedání Evropské centrální banky. Analytici spekulují, že měnová autorita eurozóny oznámí snížení objemu kvantitativního uvolňování, a to pravděpodobně s platností od ledna. V současnosti činí měsíční objem nákupů dluhopisů 60 miliard eur.

ECB se kvantitativním uvolňováním snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Spekulace o utažení měnových kohoutů živí fakt, že si ekonomika bloku zemí platících eurem vede nejlépe od globální finanční krize.

Sledovat budou investoři také důležitá ekonomická data, mimo jiné údaje o vývoji amerického HDP, ekonomické indexy institutu Ifo pro Německo, předběžné říjnové indexy nákupních manažerů či dílčí údaje z amerického realitního trhu.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní například Hasbro, Eli Lilly, United Technologies, General Motors, Caterpillar, McDonald's, AT&T, Coca-Cola, Visa, Boeing, Twitter, Ford Motor, Intel, Amazon, Microsoft, Alphabet nebo Merck & Co, Colgate-Palmolive, ExxonMobil a Chevron. Celkově hospodářská čísla zveřejní zhruba 180 firem z indexu S&P 500.

Podle průzkumu agentury Thomson Reuters analytici čekají, že firmy zastoupené v indexu S&P 500 za období od července do září vykáží v průměru meziroční nárůst zisku o 4,3 %.

S&P 500 - reportovaný a očekávaný vývoj zisků

V Evropě se hospodářskými čísly pochlubí například BASF, Novartis, Deutsche Lufthansa, GlaxoSmithKline, Lloyds Banking Group, Bayer, Barclays, Deutsche Bank, Anheuser-Busch InBev nebo Eni, TOTAL, Volkswagen, Royal Bank of Scotland a UBS Group. Na pražské burze do výsledkové sezóny v úterý přispějí telekomunikační společnost O2 Czech Republic a mediální skupina CME.

V případě operátora O2 Czech Republic bude podle analytika Miroslava Frayera z Komerční banky důležité především to, jak se do výsledků promítne zrušení roamingu v Evropské unii, k němž došlo ještě před začátkem prázdnin. Konec evropského roamingu bude sice pro O2 znamenat nižší tržby a vyšší náklady za zprostředkování volání ze zahraničí, Frayer nicméně očekává částečnou kompenzaci tohoto negativního efektu zvýšenou aktivitou zahraničních turistů v ČR.

"Do poklesu tržeb a ziskovosti se promítne i segment ICT, v rámci kterého O2 v loňském třetím kvartálu s předstihem zaúčtovala výnosy z jednoho projektu pro státní správu, ačkoliv obvykle jsou tyto fakturace realizovány až v posledním čtvrtletí roku. Celkově by tak tržby měly dle našich odhadů klesnout o 2,2 % na 9,3 miliardy Kč, zisk EBITDA o 8 % na 2,58 miliardy Kč a čistý zisk o 13,2 % na 1,27 miliardy Kč. EBITDA marže by se měla meziročně snížit o 1,8 procentního bodu na 27,7 %," odhaduje Frayer.

S výsledky za třetí čtvrtletí O2 tradičně zveřejňuje také výhled na celý rok. Frayer v této souvislosti upozorňuje, že by společnost mohla být vzhledem ke konci evropského roamingu opatrnější. Změny v dividendové politice firmy ovšem analytik nečeká.

Výsledky mediální skupiny CME budou ovlivněny nedávno oznámeným prodejem jejích chorvatských a slovinských aktivit. "CME nebude aktiva vykazovat v segmentovém rozdělení, což bude mít dopad na čisté tržby, zisk OIBDA a provozní zisk. Čistý zisk však ovlivněn nebude, protože aktiva budou účtována v rámci položky 'čistý zisk/ztráta z nepokračujících operací'," vysvětluje Miroslav Frayer.

Tržby CME podle analytika i ve třetím čtvrtletí pokračovaly v solidním růstu a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se zvýšily o necelá tři procenta na 110,4 milionu USD. "Po zastavení růstu tržeb v druhém kvartálu na rumunském trhu očekáváme opětovný mírný vzestup. Také čekáme pokračování růstu tržeb na slovenském trhu, kde CME od ledna poskytuje programy výhradně na placených kanálech. Zisk OIBDA by měl být podpořen především výsledkem na Slovensku (odhadujeme zisk 2,5 milionu USD). OIBDA marže by podle našich odhadů měla vzrůst o 2,6 procentního bodu na 20,6 %. Celková čistá ziskovost by měla být za třetí kvartál nadále záporná, čekáme ztrátu 8,5 milionu USD," uvádí Frayer.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. října

"Americký akciový trh je nadále na vzestupu, páteční nadprůměrný objem obchodů přitom spíše naznačil další růst. Index S&P 500 se vzdálil od 20denního klouzavého průměru (2 547), ke kterému by se měl časem vracet. Rekordní býčí tažení pokračuje a mohlo by se protáhnout klidně do Vánoc," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh Čína pošle index cen domů, dopoledne přidá německá centrální banka pravidelnou měsíční zprávu o stavu domácí ekonomiky a odpoledne vyjdou index spotřebitelské důvěry v eurozóně a index aktivity chicagského Fedu. Hospodářské výsledky v pondělí zveřejní v Evropě společnost Koninklijke Philips a na Wall Street Hasbro, Halliburton, Kimberly-Clark nebo Whirlpool.

Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů, předběžné říjnové PMI za zpracovatelský sektor i sektor služeb vyjdou v Japonsku, Německu, Francii, eurozóně a odpoledne i v USA. Ve Francii bude ještě zveřejněn index podnikatelského klimatu a ve Spojených státech odpoledne vyjde ještě index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Do výsledkové mozaiky v úterý přispějí v Evropě BASF, Novatis nebo Fiat Chrysler Automobiles a CaixaBank a v USA Eli Lilly, United Technologies, 3M, Lockheed Martin, General Motors, Caterpillar, McDonald's či AT&T.

Středeční dopoledne bude patřit ekonomickým indexům institutu Ifo pro Německo a zprávě o britské ekonomice. Odpoledne bude kanadská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky, Spojené státy na trh pošlou zprávy o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a prodejích nových domů a index cen domů od FHFA a americká vládní energetická agentura EIA ještě navečer přidá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Hospodářskými výsledky se ve středu pochlubí v Evropě Deutsche Lufthansa, GloxoSmithKline, Heineken či Lloyds Banking Group a v USA Visa, Coca-Cola či Boeing.

Ve čtvrtek dopoledne zveřejní společnost GfK index důvěry německých spotřebitelů a Evropská centrální banka přidá zprávu o úvěrování v soukromém sektoru měnové unie. Hlavní čtvrteční událostí ale bude měnověpolitické zasedání ECB, na němž by podle analytiků mohlo být oznámeno snížení měsíčního objemu kvantitativního uvolňování. V USA budou investoři odpoledne vyhodnocovat zprávy o velkoobchodních zásobách a rozjednaných prodejích domů, index průmyslové aktivity kansaského Fedu, pravidelnou týdenní zprávu o žádostech o podporu v nezaměstnanosti a výsledek obchodní bilance. Kvartální hospodářské výsledky zveřejní v Asii China Construction Bank nebo Baidu, v Evropě Bayer, Barclays, Telefónica, Deutsche Bank, Anheuser-Busch InBev nebo Banco Santander a na Wall Street Twitter, Ford Motor, Altria Group, Intel, Amazon, Microsoft nebo Alphabet.

V noci na pátek zveřejní Japonsko inflační statistiku, Francie dopoledne přidá index spotřebitelské důvěry a Spojené státy odpoledne odtajní zprávu o vývoji tamní ekonomiky v třetím čtvrtletí a finální říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a společnost Baker Hughes večer jako každý týden odtajní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Výsledkovou sezónu v závěru týdne doplní v Evropě Volkswagen, TOTAL, UBS Group nebo Royal Bank of Scotland a v zámoří mimo jiné Merck & Co, Colgate-Palmolive, ExxonMobil nebo Chevron.

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika