Burzovní kalendář (19. 6. - 23. 6. 2017)

Předposlednímu červnovému týdnu budou dominovat předběžné indexy nákupních manažerů za tento měsíc, data z realitního trhu v USA a výsledky pravidelných zátěžových testů amerických bank. Zahájeno navíc bude jednání mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií o podobě brexitu.
Ohlédnutí
Americké akcie v uplynulém týdnu mírně zpevnily, index Dow si připsal 0,52 % a širší S&P 500 se zvýšil o 0,05 %. Evropské akcie naopak mírně klesly, regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,46 %.
Investoři pozorně sledovali zasedání hned několika centrálních bank, o nastavení měnové politiky rozhodovaly Fed, Švýcarská národní banka a centrální banky Japonska, Spojeného království a Ruska.
Zdroj: Google
Měnový výbor americké centrální banky na svém červnovém zasedání posunul rozpětí pro základní úrokovou sazbu z 0,75-1,00 % na 1,00-1,25 %. Měnové kohouty tak FOMC utáhl podruhé v tomto roce a počtvrté za 18 měsíců. Centrální banka také představila zaktualizovanou makroekonomickou prognózu a uvedla, že rozpouštění obří bilance nafouknuté programem kvantitativního uvolňování by mělo začít v průběhu letošního roku.
Bank of England na červnovém zasedání rozhodla o ponechání sazeb beze změny, základní úroková sazba tak zůstala na historickém minimu 0,25 %. Beze změny zůstal i program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Pro pokračování v linii stávající měnové politiky zvedlo ruku pět členů měnového výboru, pro zvýšení sazby byli tři členové výboru. Čekalo se přitom, že za vyšší sazbu bude znovu hlasovat jen Kristin Forbesová. Beze změny ponechaly svou měnovou politiku i Švýcarská národní banka a japonská centrální banka. Ruská centrální banka snížila svou základní úrokovou sazbu z 9,25 % na 9 %.
Z ekonomických údajů investoři v uplynulém týdnu nejvíce pozornosti věnovali britské inflaci, ekonomickým indexům institutu ZEW, čínským maloobchodním tržbám a průmyslové výrobě, německé inflaci, americké inflaci a maloobchodním tržbám a inflaci v eurozóně.
V Česku navíc rezonovala v úvodu týdne zpráva, že ČNB na základě provedených zátěžových testů finančního sektoru s platností od července 2018 zvýšila regulatorní požadavek proticyklického polštáře z 0,5 % na 1 % a představila přísnější doporučení pro poskytování hypoték. Zpřísnění regulace ČNB nejvíce zasáhlo akcie Komerční banky, která podle analytika z České spořitelny Petra Bártka "nyní balancuje na hraně (kapitálového) požadavku, a každé jeho zvýšení tak vyvolává otazníky nad výší dividendy". Akcie Komerční banky za celý týden odepsaly 3,4 %.
Výhled
Nadcházející týden na data příliš bohatý nebude. Z významných čísel vyjdou pouze předběžné červnové indexy nákupních manažerů a dílčí data z amerického realitního trhu. Zajímavý může být začátek jednání Spojeného království s Evropskou unií o odchodu ostrovní země z EU a investoři budou také čekat na zveřejnění první poloviny výsledků stress testů amerických bank.
Podle diplomatických informací ČTK očekává unijní strana od prvního jednání především shodu na podobě vyjednávacího cyklu a kolech jednání do října. Britové mají k dispozici vyjednávací pozici unijní strany, naopak do Bruselu údajně zatím z Británie žádné podklady k jednání nedorazily. Pondělní schůzka, po níž by měla následovat tisková konference, se tak nejspíše uskuteční na základě unijního podkladu.
"EU by chtěla nejdříve jednat o statutu svých občanů v Británii, hranicích Irska a Severního Irska, a až poté se přesunout k obchodním dohodám. Spojené království by chtělo řešit všechna témata paralelně," poznamenal ekonom Viktor Zeisel z Komerční banky.
Odlehčený kalendář zveřejňování dat v USA i eurozóně dá vyniknout politickým událostem. "Na setkání Euroskupiny uvidíme, s jakou vervou se nový francouzský prezident Macron vrhne do reformování EU," napsal Zeisel.
Ve čtvrtek Rada Evropy zahájí své dvoudenní zasedání. Tentokrát bude poprvé přítomný francouzský prezident Emmanuel Macron. "Budeme zvědaví, jak další evropští lídři (vedle německé kancléřky) přijmou reformní plán pro Evropu, který Macron prezentoval v předvolební kampani. Doba by reformám mohla přát," uvedl ekonom.
Indikátory spotřebitelské důvěry v eurozóně měřené Evropskou komisí by podle ekonomů ze Société Générale měly dosáhnout nejsilnější hodnoty za posledních deset let. Posíleny pravděpodobně byly i výsledkem prezidentských voleb ve Francii.
Předstihové indexy nákupních manažerů by měly i přes mírné snížení kompozitního ukazatele indikovat pokračující silný růst v eurozóně. "Dolů bude celkový index tlačit korekce německého indexu z průmyslu, která ale bude kompenzována francouzským indexem za oblast služeb. Nakonec však převáží mírné snížení indexů ve Španělsku a Itálii," poznamenal Zeisel.
Prodeje starších domů v USA podle něj v květnu pravděpodobně pokračovaly v poklesu. "Nicméně i tak se drží blízko pokrizových maxim. Prodeje v některých státech ukazují, že dynamika by se měla ve druhém čtvrtletí postupně zhoršovat," uzavřel Viktor Zeisel svůj týdenní makroekonomický výhled.
"Přestože uplynulý týden byl plný dat (většinou pod očekáváním) a proběhlo zasedání FOMC, indexy zůstaly stabilní. Doba, kdy hybatelem trhu byl Fed v různých fázích uvolňování peněz, skončila. Indikátory ukazují na potenciální korekci, nemusí k ní ovšem dojít. Nebo by mohla proběhnout velice rychle, možná i na intradenní bázi. S největší pravděpodobností se index S&P 500 bude nadále držet ve svém pásmu," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
S&P 500 - technická analýza
Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě společnosti SAS a Accenture, ve Spojených státech Lennar, Adobe Systems, Oracle, FedEx, CarMax a Red Hat a v Kanadě BlackBerry.
Výhled pro jednotlivé dny
V noci na pondělí zveřejní Japonsko výsledek obchodní bilance, Čína vydá index cen domů a Austrálie odtajní zprávu o prodejích nových aut. Dopoledne bude patřit údajům o stavební výrobě v eurozóně a projevu šéfa newyorského Fedu Williama Dudleyho a večer budou investoři vyhodnocovat projev šéfa chicagského Fedu Charlese Evanse. Začátek týdne bude důležitý i pro Spojené království, které zahájí vyjednávání o svém odchodu z Evropské unie.
V noci na úterý na trh Austrálie pošle index cen domů a australská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání. Dopoledne vyjdou německý index výrobních cen a výsledek běžného účtu eurozóny. Odpoledne odtajní Spojené státy výsledek běžného účtu a večer ještě v USA vyjde zpráva o vývoji zásob ropy na americkém území od ropného institutu API. Hospodářské výsledky v úterý zveřejní v USA společnosti Lennar, Adobe Systems, FedEx a Red Hat.
V noci na středu Bank of Japan vydá zápis ze svého posledního zasedání, dopoledne bude Spojené království informovat o úvěrování ve veřejném sektoru a odpoledne ve Spojených státech vyjdou pravidelná týdenní statistika počtu žádostí o hypotéku, zpráva o prodejích nových domů a pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Švýcarská národní banka vydá svůj čtvrtletní bulletin. Výsledky hospodaření se pochlubí v Evropě SAS a v zámoří Oracle a CarMax.
Čtvrteční dopoledne bude patřit švýcarské obchodní bilanci, francouzskému indexu podnikatelského klimatu a italským maloobchodním tržbám. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index cen domů od FHFA, index aktivity kansaského Fedu a pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Eurozóna ještě odpoledne zveřejní index spotřebitelské důvěry od Evropské komise. Hospodářské výsledky na trh pošle v Evropě společnost Accenture a Fed odtajní první polovinu výsledků letošních zátěžových testů amerických bank.
Pátek bude dnem indexů nákupních manažerů, předběžné ukazatele za červen odtajní Japonsko, Francie, Německo, celá eurozóna a odpoledne ještě Spojené státy. Dopoledne budou investoři vyhodnocovat ještě zprávu o francouzském HDP a italských průmyslových objednávkách. Odpoledne bude patřit údajům o prodejích nových domů v USA a večer na trh pošle jako každý týden firma Baker Hughes zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářské výsledky v závěru týdne představí kanadská společnost BlackBerry.