Burzovní kalendář (14. 8. - 18. 8. 2017)

Třetí srpnový týden bude patřit zprávám o vývoji inflace a HDP eurozóny a zápisům z posledních zasedání Fedu a ECB. Investoři ale budou pozorně sledovat také případné pokračování slovní přestřelky mezi Spojenými státy a Severní Koreou, která v uplynulém týdnu zastavila devítidenní sérii růstů indexu Dow na nová maxima.
Ohlédnutí
Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly, Dow se snížil o 1,06 %, širší S&P 500 přišel o 1,43 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,5 %. Pod nulou skončily v týdenním horizontu rovněž evropské burzy, panevropský benchmark STOXX Europe 600 klesl o 2,72 %, britský FTSE 100 odevzdal 2,75 %, francouzský CAC 40 oslabil o 2,74 % a německý DAX odevzdal 2,31 %.
Pozornost si vysloužilo zvýšené napětí na Korejském poloostrově. Mezi KLDR a Spojenými státy proběhla slovní roztržka, která podpořila zájem investorů o bezpečné přístavy, jako jsou například zlato, japonský jen nebo švýcarský frank. Americký prezident Donald Trump v úterý varoval KLDR, že pokud bude Spojeným státům vyhrožovat útokem, dočká se rázné odezvy, jakou svět ještě neviděl. Pchjongjang vzápětí kontroval, že zkoumá možnost útoku na Guam, což je americké teritorium v Pacifiku.
Na zvýšené geopolitické napětí reagoval také index volatility VIX, který ze zhruba 10,30 bodu na začátku týdne vyskočil na pátečních závěrečných 15,51 bodu.
Výsledková sezóna na Wall Street doznívá, výsledky již zveřejnila většina firem z indexu S&P 500. Zisk nad odhady reportovaly tři čtvrtiny firem a tržby nad odhady vykázaly dvě třetiny společností. V uplynulém týdnu se na Wall Street čísly pochlubily firmy Tyson Foods, Michael Kors, Ralph Lauren, Walt Disney či Office Depot. V Evropě výsledky zveřejnily E.ON, KBC Group nebo Raiffeisen Bank International.
S&P 500 - statistika výsledkové sezóny za 2Q2017
Na pražské burze výsledky představily v pondělí Kofola ČeskoSlovensko a Photon Energy, v úterý ČEZ, ve středu Stock Spirits a ve čtvrtek MONETA Money Bank.
Zisk Kofoly ČeskoSlovensko v prvním pololetí spadl ze 156 milionů na 50 milionů korun, fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za první pololetí provozní zisk EBITDA 3,12 milionu eur a likérce Stock Spirits v pololetí vyskočil zisk na 11,7 milionu eur (společnost navrhla pololetní dividendu 2,38 centu na akcii).
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním pololetí meziročně vzrostl o 21 % na 16,7 miliardy Kč, zejména díky úspěšnému prodeji akcií MOL a prodeji nemovitostí v Praze. Provozní zisk EBITDA dosáhl 31,3 miliardy Kč, jeho meziroční pokles o 1,8 miliardy Kč odpovídá poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny. Společnost také oznámila, že navyšuje celoroční výhled pro zisk EBITDA i očištěný čistý zisk.
MONETA Money Bank vykázala za prvních šest měsíců roku zisk po zdanění 2,2 miliardy Kč. Meziročně tak společnosti zisk klesl o 3,6 %, snížily se čistý úrokový příjem i výnos z poplatků a provizí. Banka ovšem zaznamenala významný růst v segmentech nezajištěných spotřebitelských úvěrů, úvěrů poskytnutých malým firmám a hypotečních úvěrů a zlepšila celoroční výhled čistého zisku.
Z ekonomických údajů investoři v uplynulém týdnu nejvíce pozornosti věnovali čínské obchodní bilanci a inflaci, britské průmyslové výrobě a německé a americké inflaci.
Výhled
Hlavní událostí nadcházejícího týdne by mělo být zveřejnění zápisů z posledních měnověpolitických zasedání americké a evropské centrální banky. V případě zápisu ze zasedání FOMC budou investoři pátrat hlavně po možných náznacích začátku rozpouštění bilance banky. V zápisu ze zasedání ECB budou pro změnu investoři hledat signály toho, kdy banka začne zpřísňovat měnovou politiku prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb.
"V tuto chvíli se zdá, že ECB nemusí nutně představit strategii ústupu od uvolněné měnové politiky již na zářijovém zasedání, ale může počkat do října. Zvlášť pokud by euro v mezičase posilovalo," říká hlavní ekonom společnosti Patria Finance Jan Bureš.
Z americké ekonomiky v poslední době chodila data, která snižovala šance na další utahování měnové politiky prostřednictvím zvyšování sazeb. Na začátku srpna ale byla zveřejněna zpráva z trhu práce, která možnost dalšího zvýšení sazeb Fedu ještě v letošním roce vrátila do hry.
Podle dat burzovní skupiny CME je nyní pravděpodobnost růstu sazeb Fedu v prosinci zhruba 45 %. Začátek postupného rozpouštění své obří bilance podle většiny analytiků Fed oznámí již v září. Zpočátku má být bilance redukována maximálně o 10 miliard dolarů měsíčně, do 12 měsíců se má tempo jejího rozpouštění zvýšit až na 50 miliard dolarů měsíčně.
"Index S&P 500 je pod suportem na 2 450 i pod 50denním klouzavým průměrem. Silný a důležitý support je na 2 400. K němu to byla z úterního intradenního maxima necelá 4 %, od páteční zavírací hodnoty jen asi 1,7 %. Uzavření S&P 500 pod 2 400 a jeho potvrzení by mohlo spustit hlubší korekci," píše v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí v příštím týdnu zveřejní na Wall Street zhruba dvacet společností z indexu S&P 500, budou mezi nimi mimo jiné Home Depot, Target, Cisco Systems nebo Wal-Mart.
Na pražské burze si investoři od výsledků oddychnou, po týdenní pauze budou čísla ve čtvrtém srpnovém týdnu reportovat výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a pojišťovnická skupina VIG.
Z ekonomických dat budou v třetím srpnovém týdnu pozornost nejvíce přitahovat čínská průmyslová výroba a maloobchodní tržby, zprávy o vývoji ekonomiky Německa a celé eurozóny, inflace ve Spojeném království a eurozóně nebo americké maloobchodní tržby.
Ekonom Viktor Zeisel z Komerční banky očekává, že rychlý odhad vývoje německého HDP za druhé čtvrtletí potvrdí silný růst největší evropské ekonomiky. "Dynamika v průmyslu byla v druhém čtvrtletí velmi silná a příznivý vývoj byl patrný také u maloobchodních tržeb. Na solidním růstu německé ekonomiky se podle nás podílely všechny hlavní složky HDP v čele se soukromou spotřebou. Ekonomika českého západního souseda by měla ve slušné dynamice pokračovat i v druhé polovině roku. Zatím to naznačují předstihové indikátory," říká Zeisel.
Maloobchodní tržby v USA v posledních měsících byly spíše zklamáním, výjimkou v tomto ohledu podle Zeisela nebude ani statistika za červenec. "Ačkoli očekáváme slušné zvýšení prodejů aut a pohonných hmot, tento nárůst byl v červenci zřejmě kompenzován jinými položkami, jako jsou elektronika nebo oblečení," uvádí ekonom.
Mezičtvrtletní růst ekonomiky evropské měnové unie za druhé čtvrtletí by měl být podle Zeisela potvrzen na úrovni 0,6 %. Hlavním tahounem expanze v eurozóně podle všeho zůstala soukromá spotřeba podpořená nízkými úroky, nižšími daněmi a nižší mírou úspor. Také investice se podle Zeisela dále vyvíjely příznivě, zatímco čistý vývoz a tvorba zásob působily neutrálně.
Zápis z červencového měnověpolitického zasedání Fedu by měl podle Komerční banky odhalit, do jaké míry se v americké centrální bance diskutovalo o rozpouštění aktiv nahromaděných v průběhu programu kvantitativního uvolňování. V případě ECB Viktor Zeisel v současnosti jako největší riziko vnímá možnost, že banka odloží své rozhodnutí oznámit omezování programu odkupu aktiv ze září na říjen, až si bude jistější vývojem inflace. Jednou z překážek vyšší inflace je v současnosti silné euro. Zeisel zatím očekává, že centrální banka eurozóny příští měsíc oznámí prodloužení programu odkupu aktiv o půl roku, avšak při snížení jeho měsíčního objemu z 60 na 40 miliard eur.
Zpráva o vývoji tuzemské ekonomiky ve druhém čtvrtletí, která bude zveřejněna ve středu ráno, podle Zeisela potvrdí pokračování velmi silného růstu. "Průmyslová produkce i přes své zaškobrtnutí v červnu vykazovala v průběhu druhého čtvrtletí velmi dobrou kondici a oživení jsme zaznamenali i ve stavebnictví. Dobrou poptávku signalizovaly silný růst maloobchodních tržeb a slušné výsledky zahraničního obchodu. Vnější poptávku navíc dokumentuje překvapivě silný růst ekonomiky eurozóny. Tuzemský HDP by tak měl být podpořen rostoucí domácí poptávkou a vzmáhající se investiční aktivitou. Celkově předpokládáme, že se český HDP v druhém čtvrtletí zvýšil mezičtvrtletně o 1,3 %," dodává Viktor Zeisel z Komerční banky.
Výhled pro jednotlivé dny
Pondělí na data bohaté nebude. Čína bude nad ránem informovat o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách a Japonsko o vývoji své ekonomiky ve druhém čtvrtletí. ČR dopoledne přidá výsledek běžného účtu a eurozóna se pochlubí průmyslovou výrobou. Hospodářská čísla představí v USA společnost Sysco a v Asii JD.com.
V noci na úterý na trh Japonsko pošle údaje o průmyslové výrobě, dopoledne se budou investoři soustředit na zprávu o německém HDP a britskou inflaci a odpoledne se Spojené státy pochlubí maloobchodními tržbami, Empire State indexem, indexy dovozních a vývozních cen, daty o podnikových zásobách a indexem realitního trhu od NAHB. Čtvrtletní výsledky hospodaření představí na Wall Street například společnost Advance Auto Parts.
Ve středu dopoledne Česko zveřejní index cen výrobců a zprávu o HDP, Británie zprávu o situaci na trhu práce a eurozóna statistiku vývoje HDP. Odpoledne se pozornost přesune do USA, kde vyjdou údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Večer ještě americká centrální banka odtajní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání. Hospodářskými čísly se pochlubí v USA Target, L Brands, NetApp nebo Cisco Systems a v Asii firma Geely Automobile Holdings.
V noci na čtvrtek Japonsko odtajní výsledek obchodní bilance a Austrálie na trh pošle data z trhu práce. Dopoledne se investoři zaměří na údaje z francouzského trhu práce, britské maloobchodní tržby a zprávy o inflaci a obchodní bilanci eurozóny. Pozornost budou trhy věnovat také zápisu z posledního zasedání ECB a odpoledne se investoři v USA zaměří na index aktivity filadelfského Fedu, zprávu o průmyslové výrobě a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření představí Wal-Mart, Applied Materials nebo Gap a Alibaba Group Holding.
V pátek nad ránem se Čína pochlubí indexem cen domů, dopoledne přidají Německo index cen výrobců a eurozóna výsledek běžného účtu a zprávu o stavební výrobě. Odpoledne Spojené státy zveřejní index podmínek na trhu práce a předběžný srpnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, Kanada doplní inflační statistiku a společnost Baker Hughes jako každý pátek zveřejní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Výsledkovou mozaiku v USA v závěru týdne doplní Deere & Co, Foot Locker či Estée Lauder Cos.