Burzovní kalendář 11. 3. - 15. 3. 2013

Důležitá makrodata především z USA, italské tahanice o sestavení nové vlády a pokračování výsledkové sezóny na pražské burze - investoři se i v novém týdnu mají na co těšit. Tématem pro média bude boj indexu S&P 500 o překonání historického maxima z října 2007, v sobotu býčí trh na indexu oslavil čtvrté narozeniny.
USA
11/3 – 15/3 Výsledková sezóna (Urban Outfitters, Molycorp, Costco Wholesale)
12/3 Státní rozpočet
13/3 Podnikové zásoby
13/3 Maloobchodní tržby
14/3 Běžný účet platební bilance
14/3 Index cen výrobců
14/3 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
15/3 Index aktivity newyorského Fedu
15/3 Index spotřebitelských cen
15/3 Průmyslová výroba
15/3 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity
15/3 Quadruple Witching (vyprší opce na indexy i akcie a futures na indexy i akcie)
Americké akciové trhy v týdnu posilovaly o více než 2 %, naopak volatilita výrazně klesla. To vše díky uklidňujícím vyjádřením z centrálních bank a solidním makrodatům z USA v čele s výrazným poklesem míry nezaměstnanosti na 7,7 % při lepší než očekávané tvorbě pracovních míst.
Index Dow Jones Industrial Average posouval svá historická maxima a zakončil týden na metě 14 397,07 bodu (+2,18 %), S&P 500 zavíral v pátek na 1 551,18 bodu (+2,17 %) a technologický Nasdaq navzdory trvající slabosti největší emise - Applu - posílil o 2,35 % na 3 244,37 bodu.
"Indexu S&P 500 zbývá k historickému maximu necelé procento, což je dostatečná výzva k tomu, aby rekordní úroveň minimálně otestoval. Maximum zavírací ceny z 9. října 2007 je 1 565 bodů a intradenní maximum o několik dní později je na 1 576 bodech. Pokud index S&P 500 vystoupá až sem, na denním grafu vznikne formace trojitý vrchol (maxima z března 2000, z října 2007 a z března 2013). Nebude tedy žádným překvapením, pokud růst pozastaví mírná korekce," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Výsledková sezóna v USA již prakticky skončila, v novém týdnu proto budou investory nejvíce zajímat makrodata. O kondici domácností leccos napoví maloobchodní tržby, průmyslová výroba a index aktivity newyorského Fedu pak zmonitorují stav průmyslu, v závěru týdne může do obchodování promluvit index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.
U maloobchodních tržeb se čeká solidní růst. Pokud se očekávání naplní, podpoří to pozitivní pohled na americkou ekonomiku. Průmyslová produkce, která bude zveřejněna v pátek, je na tom podobně. I u ní se čeká zřetelné zlepšení proti minulému měsíci, naplnění očekávání dále podpoří pozitivní pohled na americkou ekonomiku. Jak index výrobních cen, tak index spotřebitelských cen by měly potvrdit bezproblémový vývoj inflace, tedy nic alarmujícího z hlediska Fedu. Zajímavý bude vývoj jádrového CPI, tedy dlouhodobější trendy, které mohou něco napovědět o vývoji měnové politiky Fedu v delším období.
Jako obvykle vystoupí řada činitelů Fedu, větší pozornost však bude poutat vystoupení nominovaného šéfa Bank of Japan Kurody před japonským parlamentem a záznam z posledního zasedání japonské národní banky. Politika Bank of Japan vzbuzuje kontroverze a obviňování z rozpoutávání měnových válek. Reagovat by mohl zejména jen, ale dopad by mohl být globální a všeobecný.
V pátek se navíc na trzích budou "prát čarodějnice", vyprší totiž řada opcí a futures, což zpravidla vyvolává větší volatilitu a aktivitu na trhu. Otestování historických maxim na širokém indexu S&P 500 navíc může minimálně krátkodobě vyvolat prodejní náladu.

Evropa
11/3 – 15/3 Výsledková sezóna (Pirelli, Intesa Sanpaolo, E.ON, Inditex, Enel, Prudential, Deutsche Lufthansa, UniCredit, Banco Popolare)
11/3 Německo – obchodní bilance
11/3 Itálie – HDP za 4Q2012
11/3 Francie – průmyslová výroba
12/3 Německo – index spotřebitelských cen
12/3 Itálie – index spotřebitelských cen
12/3 Spojené království – průmyslová výroba
12/3 Spojené království – obchodní bilance
13/3 Eurozóna – průmyslová výroba
14/3 - 15/3 Summit EU
15/3 Měsíční zpráva ECB o stavu ekonomiky
15/3 Itálie – vládní dluh
15/3 Eurozóna – index spotřebitelských cen
Evropské akcie mají za sebou silný týden (DJ EuroStoxx 50 +4,28 %). Pomohly jim jak údaje z USA, tak vyjádření šéfa ECB Maria Draghiho o tom, že očekává ještě letos oživení evropské ekonomiky.
Největším evropským rizikem zůstává situace v Itálii. Tamní politici se stále nemohou dohodnout na sestavení vlády, což může vyvolat až potřebu nových voleb a nejistotu na trhu s dluhopisy. Právě z Itálie přijde i řada makrodat a statistika vládního zadlužení. Loni vzrostl veřejný dluh Itálie na 127 % HDP.
V novém týdnu pak z Evropy přijdou čerstvá data o inflaci a z francouzského a britského průmyslu. Francie i Británie přitom v posledních měsících ekonomicky zaostávají, britská libra je vedle japonského jenu možná nejméně oblíbenou "velkou" měnou, země navíc není jednotná v názoru na setrvání v EU.
Pokračuje také výsledková sezóna, svá čísla odkryjí například E.ON nebo Inditex, firma třetího nejbohatšího člověka na světě Amancia Ortegy.
Které další události bude sledovat Martin Loos, makléř z brokerjetu České spořitelny?
O stavu evropské ekonomiky bude referovat pravidelná zpráva ECB. Prognózu hlavních ukazatelů ovšem již na tiskové konferenci poodhalil Mario Draghi.
Na summitu Evropské unie (jednání Evropské rady) se bude pravděpodobně detailněji řešit otázka pomoci Kypru, která musí být vyřešena do konce března. Tématem bude jistě i situace v Itálii. Bude také uzavřena první fáze evropského semestru 2013. Ten zahrnuje koordinaci hospodářských a fiskálních politik a politik zaměstnanosti členských států, jež je prováděna každoročně po dobu šesti měsíců. Evropská rada posoudí celkový pokrok, kterého členské státy dosáhly při provádění doporučení pro jednotlivé země z roku 2012, a přijme strategické pokyny a směry určené členským státům.
Pražská burza
11/3 Index spotřebitelských cen
11/3 HDP za 4Q2012
14/3 Pegas Nonwovens – hospodářské výsledky za 4Q2012
14/3 Maloobchodní tržby
15/3 Index cen výrobců
15/3 Průmyslová výroba
Index PX v týdnu posílil o 2,55 % na 1 038,89 bodu, což byl nejlepší výsledek od začátku roku s výjimkou úvodního zkráceného týdne. Letošním maximem je 1 066,14 bodu z 9. ledna.
Nejziskovějším titulem byla Fortuna, která oznámila velice dobré hospodářské výsledky. Její akcie posílily o 7,56 %. Naopak nejhůře se vedlo mediální CME (-4,41 %), když na titul negativně působila zpráva o odlivu inzerentů televize Nova.
Pražskou burzu ale vzhůru táhly velké emise v čele s ČEZ (+4,09 %) a Komerční bankou (+4,06 %). Druhé jmenované neublížilo ani potvrzené vyšetřování mateřské Société Générale americkými regulačními úřady.
Zajímavé bylo i dění okolo české Telefóniky. Ta v týdnu podle očekávání spustila odkup 2 % vlastních akcií. V pátek pak Český telekomunikační úřad oznámil, že zrušil aukci na nové frekvence pro sítě nové generace, protože jsou nabízené ceny tak vysoké, že by nutně musely být kompenzovány vyššími cenami za služby. Vstup nového operátora na český trh to v každém případě minimálně mírně pozdrží.
Výsledková sezóna v Praze pokračuje ve čtvrtek hospodářskými čísly Pegasu Nonwovens. Sama firma chtěla za celý rok dosáhnout růstu EBITDA o 5 až 15 %. "Očekáváme růst o 6 %," píše ve svém výhledu analytik z České spořitelny Josef Novotný. "Produkce by měla vzrůst zhruba o 20 %." Dále očekává růst tržeb o 12,5 % na 49,2 milionu eur. Za samotný čtvrtý kvartál ovšem Novotný předpokládá pokles EBITDA o více než 5 % kvůli vyšším cenám vstupů (polymerů). Pro finanční výsledek bude negativní také vliv kurzu koruny, která ve sledovaném období spíše ztrácela.
Náladu na pražské burze bude i v novém týdnu ovlivňovat především dění na světových trzích. Jak ECB, tak Fed potvrdily ochotu nadále podporovat ekonomiku, ČNB v uplynulém týdnu vyjádřením guvernéra Singera opět mírně zatlačila na českou korunu.
