Čínský hlas z Davosu: Akciové investory nenecháme na holičkách

Z volatility těží spekulanti, ne běžní investoři, prohlásil čínský viceprezident Li Jüan-čchao v Davosu. Přislíbil, že proti výkyvům na trzích vláda zakročí zvýšenou regulací. Dále trhy ujistil, že Čína nechystá devalvaci jüanu.
Čína bude pokračovat v intervencích na akciovém trhu, aby zajistila, že nebude hrstka spekulantů vydělávat na úkor běžných investorů, slíbil ve čtvrtek nejvyšší funkcionář čínské delegace v Davosu. Vláda druhé největší ekonomiky světa je údajně připravena k dalším akcím, pokud bude tržní vlnobití z loňského léta a začátku letošního roku pokračovat.
Podle viceprezidenta čínský trh ještě "není dost zralý", a proto by vláda měla posílit regulaci, aby zabránila přehnané volatilitě. "Příliš kolísavý trh je trh spekulantů, na němž vydělává jen malá skupina, zatímco většina investorů je poškozována," prohlásil Li. "Čínská vláda se postará o zájmy většiny lidí, většiny investorů."
"Na jednu stranu potřebujeme dynamický akciový trh, na druhou stranu je ale rovněž potřeba posílit regulaci," řekl dále. Čínský politik svými komentáři cílí na drtivou většinu investorů na čínských akciových trzích. Drobní investoři na trzích v Šanghaji a Šen-čenu zajišťují přes 80 % objemu obchodování, zatímco například v USA jen zhruba 15 %.
Li vede čínskou delegaci v Davosu. Jejím cílem je přesvědčit svět o zdraví ekonomiky, která v loňském roce rostla nejpomalejším tempem za čtvrt století. Investoři zpochybňují kredibilitu čínské vlády zejména po sérii nečekaných obratů, včetně rozhodnutí zrušit nově zavedené pravidlo limitů na poklesy trhu, které na začátku roku dvakrát zastavilo obchodování na čínských burzách.
Čína, která byla ještě před časem mezi světovými investory populárním trhem, pro ně od loňského roku představuje největší zdroj nejistoty, a to zejména kvůli překvapivým devalvacím měny nebo chaotické tržní regulaci. Úkolem Liho delegace je přesvědčit 2 500 politických a korporátních lídrů v Davosu, že to Čína s liberalizací svých trhů myslí vážně a že dokáže ustát změnu ekonomického modelu. "Příspěvek Číny ke světovému ekonomickému růstu zůstává beze změny, stejně jako dlouhodobé trendy zdravého ekonomického vývoje a politiky hlubších reforem a liberalizace," ujišťoval delegáty Li.
Jeho slova v Davosu potvrdil i viceprezident čínské komise pro regulaci trhů s cennými papíry Fang Sing-chaj. Ten vysvětlil, že čínská vláda loni neintervenovala kvůli tomu, aby zvedla ceny akcií, jak si mnozí myslí, ale aby napumpovala na trh více likvidity poté, co portfoliomanažeři hromadně vyprodávali akcie. Vláda je podle Fanga připravena intervenovat znovu, "pokud budou likviditní problémy natolik rozsáhlé a závažné, aby vyvolaly systémová rizika".
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
