Česko je k možnosti zavedení daně z finančních transakcí dál zdrženlivé

Česká republika se nebude podílet na přípravě daně z finančních transakcí, která by v nějaké podobě mohla být v deseti či jedenácti zemích EU zavedena od počátku roku 2016. Novinářům to v úterý v Bruselu po jednání unijních ministrů financí řekl český ministr a vicepremiér Andrej Babiš.
"Nám se to moc nelíbí. Není to celkově transparentní, není jasné, čeho se to má týkat. A my máme obavy, že by to mohlo mít negativní dopad například na trh s dluhopisy. Jsme k tomu dost rezervovaní," vysvětlil Babiš. Každé další zavádění podobných daní podle něj může mít na ekonomiku negativní dopad. Česko má podle Babiše nyní zdravé banky a dobrý rating, o jeho dluhopisy je zájem.
V roce 2011 Evropská komise navrhla daň mezi jedním promile a jedním procentem ze všech finančních transakcí. Návrh někteří členové unie vetovali, ale 11 zemí se rozhodlo nějakou podobu daně vytvořit a spolupracovat. V úterý však dalo Slovinsko najevo pochybnosti, zda bude - i kvůli své nynější vládní krizi - v projektu dál pokračovat. Zemí, které daň chtějí zavést, tak určitě zůstává deset.
Proti jsou státy jako Velká Británie, Švédsko nebo Lucembursko. Například lucemburský ministr Pierre Gramegna v úterý na jednání jednoznačně prohlásil, že uvažovaná daň není dobrá pro hospodářský růst ani pro finanční trhy.
Odpůrci se proti dani staví kvůli tomu, že by mohla povzbudit banky a finanční společnosti k přemístění aktivit z Evropy, protože obchodování je globální a jiné země světa takové zdanění nezavedou. Vadí jim také možné finanční dopady na země mimo systém posílené spolupráce. Británie už celý koncept napadla u Soudního dvora EU, který ale její žalobu odmítl.
Babiš v úterý s úsměvem řekl, že například některé banky v Rakousku, kde vláda daň podporuje, uvažují o přemístění svých centrál do České republiky.
Mezi zeměmi, které daň prosadit chtějí, je také Slovensko. Státní tajemník tamního ministerstva financí Vazil Hudák to v úterý vysvětlil přesvědčením, že také finanční sektor, který přispěl k nedávné bankovní krizi, by měl přispět i k obnově po ní. "Spekulativní a v minulosti zneužívané finanční nástroje by měly být nějakým způsobem postiženy," míní.
Jaké konkrétní nástroje a v jakém rozsahu by měly být daní zasaženy, ale zatím vyřešeno není. Alternativní návrhy podoby daně by měly spolupracující země představit do konce letošního roku. "Mluví se o možném zdaňování derivátů a akcií, ale není to ještě přesně specifikováno," řekl Hudák.
Zdroj: ČTK