US MARKETOtevírá za: 12 h 0 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americká jednání o dluhu a rozpočtu se zadrhla, politici mají necelé dva dny. Fitch hrozí snížením ratingu USA

Chaoticky pokračují v americkém Kongresu snahy o znovuotevření vládních úřadů a zvýšení dluhového stropu poté, co se Sněmovna reprezentantů nedokázala shodnout na hlasování o vlastním plánu. Jednání byla v úterý večer místního času obnovena v Senátu, ale zatím nevedla k výsledku a podle agentury Reuters budou pokračovat ve středu. Spojeným státům hrozí, že se již ve čtvrtek 17. října dostanou do platební neschopnosti a ratingová agentura Fitch pohrozila, že zemi sníží hodnocení.

Jednání v Senátu obnovili vůdce demokratické většiny Harry Reid a šéf republikánské menšiny Mitch McConnell. I když dávali najevo optimismus, zatím se nedohodli a v úterý večer místního času se již nečekalo oznámení dohody, uvedly podle Reuters zdroje z blízkosti jednání. Podle nich je ale dohoda blízko. I když ale Senát dosáhne dohody, musí ji potvrdit i sněmovna, která však nebyla v úterý s to dojít k žádnému výsledku. V Senátu mají většinu demokraté prezidenta Baracka Obamy, ve sněmovně republikáni.

Nejednotní republikáni

V úterý vedení republikánů ve sněmovně přišlo s vlastním plánem na odvrácení platební neschopnosti země. Nicméně narazilo na odpor republikánských kongresmanů podporovaných radikálním hnutím Tea Party. Původně plán počítal s dalšími podmínkami týkajícími se reformy amerického zdravotnictví, například s dvouletým odkladem zavedení daně z lékařských přístrojů, která má přispívat k financování reformy. Předseda sněmovny John Boehner ale od tohoto požadavku kvůli umírněným republikánům ustoupil. To však nestačilo kongresmanům podporovanými hnutím Tea Party, kteří tvrdili, že takový návrh nedělá dost pro likvidaci reformy zdravotnictví, napsal list The Wall Street Journal.

Boehner se dvakrát snažil nějakou verzi plánu předložit k hlasování plénu sněmovny, ale nakonec vždy zjistil, že nemá pro její hlasování dost hlasů a dalších pokusů zanechal. Druhý pokus o hlasování byl zrušen po varování vlivné konzervativní organizace Heritage Action for America, která oznámila, že plán nedělá dost pro zastavení reformy zdravotnictví. Organizace uvedla, že hlasování o plánu bude pro ní měřítkem při zvažování podpory při kongresových volbách příští rok.

Návrhy obou kongresových komor se přitom příliš neliší, pokud jde o finanční podmínky. Předpokládají, že vláda by dostala peníze na provoz (do půlky prosince podle sněmovny, do 15. ledna podle Senátu) a mohla by dál zvyšovat dluh až do 7. února.

Riziko naražení do dluhového stropu

Vzhledem k tomu, že zbývá málo času, roste riziko, že Kongres se do čtvrtka nedohodne. "Je to velmi vážné," citoval republikánského senátora Johna McCaina list The New York Times. "Republikáni musejí pochopit, že jsme tuto bitvu prohráli, protože jsme žádali něco, co není dosažitelné," dodal McCain.

Agentura Fitch Ratings v úterý pohrozila, že by mohla snížit nejvyšší hodnocení země AAA kvůli politickým tahanicím kolem zvýšení dluhového stropu.

Všechny dosavadní průzkumy ukazují, že veřejnost dává větší vinu za nynější pat republikánům. Podle ankety listu The Washington Post a televize ABC zveřejněné v pondělí 74 % dotázaných nesouhlasí s tím, jak rozpočtovou krizi řeší republikáni, zatímco s Obamou nesouhlasí 53 % Američanů.

Bez zvýšení dluhového limitu by si vláda nemohla dále půjčovat a hrozilo by, že by přestala splácet dluhy. To by mohlo mít vážné dopady nejen na americkou, ale i světovou ekonomiku. Od 1. října také vláda nemá kvůli sporům v Kongresu peníze na provoz řady federálních úřadů. Prezident Obama oznámil, že se ve středu odpoledne místního času (18.25 SELČ) sejde s ministrem financí Jackem Lewem.

Americká ekonomikaDluhový strop
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa